Młyny wiatrowe, których już nie ma!

wiatrak_starebielice_01 Młyny wiatrowe w tamtym czasie nie były niczym szczególnym, na terenie Gminy Biesiekierz stało ich co najmniej kilka. Do dzisiaj niestety nie przetrwał żaden. Po wielu nie ma śladu. Po niektórych zostały fundamenty, ale po wszystkich zostały wiatraczne wzgórza – miejsca sentymentalne, gdzie w zupełnej symbiozie z naturą i krajobrazem stały kiedyś te użyteczne obiekty.
Ciekawostką może być fakt, że niektóre starsze młyny w całości (oprócz kamieni młyńskich oczywiście) wykonane były z drewna.
Porządny młynarz w takim młynie zawsze miał pod ręką połeć słoniny, który nie służył mu jako zakąska, tylko do smarowania częsci trących.

Jadąc krajową „Szóstką” z Koszalina do Szczecina mijamy w Starych Bielicach wzniesienie, które na dawniejszych mapach oznaczone jest jako „Wiatraczna Góra”.
Ponieważ żadna nazwa nie bierze się z nikąd, tak i ta wzięła się stąd, że w miejscu dzisiejszego salonu samochodowego i stacji paliw wcześniej stał wiatrak, o którym L. Berghaus pisał tak
 „Wiatrak w pobliżu Starych Bielic zbudowany w 1818 roku, z powodu wysokiego położenia widziany jest z odległości 2 mil”.
Zdjęcia zrobione w 1959 roku dowodzą, że wiatrak ten przetrwał wojnę i dopiero kilka lat po niej został rozebrany.

Wracając jednak do Starych Bielic trzeba powiedzieć, że od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku dotrwały tu dwa wiatraki – jeden na wspomnianym wzniesieniu, drugi na sporo mniejszym przy drodze do Gniazdowa.
Inny nowocześniejszy młyn z Parnowa zwany potocznie „holendrem” przez jakiś czas po wojnie był nawet czynny. Podobno bywało, że machał czasami skrzydłami, ale niestety tylko dla fasonu, bo w istocie napęd już wtedy miał elektryczny, który zwiększał możliwość przemiału i nie uzależniał go od kaprysów pogody.

Dziś, gdy się ogląda nowoczesne wiatraki dostarczające prądu, chce się powiedzieć że to nie to, że szkoda, że w przeciwieństwie do poprzedników w naszym krajobrazie są obcym ciałem. Tylko, że życie ciągle się zmienia, niesie nowe wymagania i zastosowania, więc może pełni sentymentu pamiętajmy o starym nie stojąc na drodze nowego.

/Zygmunt Królak/

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response
  1. Wiesłąw says:

    Witam,
    Piękna i pełni treści historia, postaram się ją umieścić na moim portalu poświęconym wiatrakom, wiatraki.org.pl

    Pozdrawiam
    Wiesław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.