Dąb spod Parsowa

Drzewa Dab w Parsowie 01 Od paru wieków na dużej leśnej polanie, w okolicy Parsowa rośnie potężny dąb szypułkowy, który jest niekwestionowanym królem okolicznych lasów.
Jego majestat przytłacza i mimo woli uczy człowieka pokory – 7 metrów obwodu i 23 metry wysokości robią swoje. Przez setki lat potrafił oprzeć się wiatrom, burzom i pożarom lasów. Ominęła go również ludzka siekiera, co pozwoliło mu, żeby w tym czasie być siedliskiem innego życia, a obecnie istotnym elementem naszego krajobrazu.

Każdy koto zblizy się do pięknego drzewa, nie ma wątpliwości co do jego ponadczasowości. Nie może też oprzeć się pragnieniu poznania jego mowy, żeby posłuchać dębowych historii.
Historii zapewne ciekawych bo dąb ten w czasie swojego dotychczasowego istnienia, obrastał nie tylko mchem, ale też w związane z nim legendy.

Jedna z nich opowiada, że kiedy wojska napoleońskie ciągnęły tędy pod Kołobrzeg, pod dębem tym odpoczywał sam cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte. Pewnie stąd jego obecna nazwa – Dąb Napoleona.

Legendy żyją po swojemu, nie potrzebują potwierdzeń historyków, król biesiekierskich lasów, również po swojemu takiego faktu nie potwierdza, ani mu nie zaprzecza.
Zaprasza natomiast wszystkich, którzy chcą jak Napoleon skorzystać z jego energii i cienia, czekając na zainteresowanych przy szosie łączącej Parsowo ze Świeminem.

Król spod Parsowa

Poznajmy historię dwóch władców
– Coś co w legendach się zdarza
Otóż Król Dąb spod Parsowa
Gościł pod sobą Cesarza

Król Dąb panuje do dzisiaj
W tej ziemi mając korzenie
Ten drugi choć zdawał się większy
Skończył na Świętej Helenie

/Zygmunt Królak/

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.