Rezerwat przyrody „Parnowo”

Rezerwat Parnowo 01 Wodno-faunistyczny. Powstał między miejscowościami Cieszyn i Tatów w naturalnym zagłębieniu terenu. Ochroną objęty jest 66-cio hektarowy obszar bagienny z licznymi oczkami wodnymi, wodorostami, kulistymi kępami wierzb, opasany w części turzycowymi podmokłymi łąkami, w części mieszanym lasem, który stanowi naturalną otulinę rezerwatu.

W ptasim raju.
Klucze wędrownych ptaków ciągnące każdej jesieni do miejsc im tylko znanych przelatując nad Biesiekierzem i okolicą trafiają na taki teren, którego nie sposób pominąć i gdzie należy choć na chwilę przysiąść dla odpoczynku, czy jego uroku.
Ptasi instynkt zapewne podpowie podniebnym podróżnikom, że przybyły do miejsca, które człowiek z rozmysłem przeznaczył na ich ostoję.

Celem jego powstania było zachowanie miejsc lęgowych rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych. Zamierzenie w pełni zostało zrealizowane, ponieważ w tym urozmaiconym biotopie żyje i rozmnaża się tyle gatunków, że został mimo niewielkiej powierzchni uznany za niezwykle cenne w skali kraju lęgowisko, ujęte na krajowej i regionalnej liście terenów ważnych dla ptaków.

Korzystając ze ścieżki podglądowej, niemal przez cały rok można podpatrywać i podsłuchiwać mieszkańców tego ptasiego raju. Od majestatycznych łabędzi do maleńkich trzcinniczków, od ptaków niemych po śpiewające, od brodzących, pływających do takich co to – jak błotniak stawowy patrolują ten teren z bardzo wysoka, wszystkie te ptaki można tu spotkać i przy okazji zobaczyć jak żyje taki organizm, gdzie ingerencja człowieka ograniczyła się tylko do jego stworzenia i ochrony.

Wielu z nas z upodobaniem w wolnych chwilach zasiada przed telewizorem, żeby obejrzeć jakiś film przyrodniczy, jednak może on być tylko namiastką przeżyć jakie daje bezpośredni kontakt z naturą. Namawiam więc do odwiedzania tych miejsc w naszej gminie, które takich przeżyć potrafią dostarczyć.

/Zygmunt Królak/


You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.