Archive for the Category » Wszystkie perełki «

Pomnik Ziemniaka

pomnik_ziemniaka_01 Ku chwale ziemniaczanej bulwy.

Jadąc drogą nr 6 z Koszalina do Szczecina przejeżdża się przez gminę Biesiekierz. Podstawą gospodarki gminy jest uprawa zbóż i ziemniaków. I właśnie z ziemniaka słynie Biesiekierz. Stoi tu największy w Europie i na świecie pomnik Ziemniaka.

more »

Rezerwat przyrody „Warnie Bagno”

Rezerwat Warnino 01 Rezerwat przyrody „Warnie Bagno” – torfowiskowy, o powierzchni 518,92 ha, utworzony 26 września 2005 r. Przynależy do dwóch gmin Będzina i Biesiekierza. Posadowiony jest ok. 1,5 km na północ od Warnina i 2,5 km na południowy zachód od Wierzchowina. Na północy, na odcinku około 1 km wspólna granica z rezerwatem przyrody „Wierzchomińskie Bagno”.

more »

Pałac w Biesiekierzu

Pierwsze wzmianki na temat terenu, na którym stoi pałac, datują się na wiek XVIII – znajdował się tu wtedy tylko park dworski o powierzchni 2,5 ha.
Na przełomie XIX i XX wieku rozpoczęła się budowa pałacu, który został oddany do użytku w 1907 roku.
Pierwszymi właścicielami była rodziny Gerlachów.

more »

Kościół w Cieszynie

Kosciol w Cieszynie 02 Kościół filialny Parafii Biesiekierz

Gotyk bud. XIV w., restaur. XIX w., przekazany parafii 31 grudnia 1973r. W stanie bardzo dużego zniszczenia, pozostał jeszcze nieodbudowany. Odremontowana została wieża kościoła pełniąca obecnie role kaplicy.

Wygląd zewnętrzny, opis konstrukcji i wnętrza:
more »

Kościół w Starych Bielicach

Kosciol w Starych Bielicach 01 Kościół pw. Świętego Stanisława – biskupa i męczennika
Został wzniesiony w 1894 roku jako neogotycki, murowany z cegły. Zawieszony na wieży dzwon, pierwotnie odlany w 1569 roku, został na nowo odlany w Szczecinie w 1905 roku.

more »